Kako smanjiti jeku u stambenom prostoru?

Reverberacija zvuka, refleksija zvuka ili jeka mogu biti čest problem u životnom prostoru s tvrdim površinama kao što su popločani ili drveni podovi, visoki stropovi i oskudan namještaj. Postoji nekoliko ideja koje možete uzeti u obzir kako biste smanjili reverberaciju u vašem domu.

 

Upotrijebite akustične panele za upijanje zvuka

Jeste li razmišljali o korištenju akustičnih panela? Ugradnja akustičnih panela na zidove ili strop jedna je od najboljih opcija za značajno smanjenje reverberacije zvuka. Ovi paneli su posebno dizajnirani za apsorpciju zvučnih valova i poboljšanje akustike prostorije.

Korištenje materijala koji apsorbiraju zvuk kao što su pluto, pjena ili akustične ploče može pomoći u apsorpciji zvučnih valova i smanjenju reverberacije.

 

Koji su akustični paneli prikladniji za dom?

Kada je riječ o odabiru odgovarajućih akustičnih panela za dom, postoji nekoliko čimbenika koje treba uzeti u obzir kao što su veličina sobe, dekor i proračun. Važno je uzeti u obzir namjenu prostorije i estetiku koju nastojite postići. Također je važno odabrati panele koji su ispitani i certificirani za apsorpciju zvuka, tako da možete biti sigurni da će djelovati prema očekivanjima.

Među najčešćim vrstama akustičnih panela prikladnih za kućnu upotrebu su paneli omotani tkaninom i paneli od pjene. Ploče presvučene tkaninom dostupne su u različitim veličinama i bojama, što ih čini popularnim izborom za domove. Ploče od pjene izrađene su od mekanog pjenastog materijala koji je dizajniran za apsorbiranje zvučnih valova. Dostupni su u različitim veličinama i debljinama i često se koriste u studijima za snimanje i kućnim kinima.

 

Koristite održive akustične panele od PET-a

Suvremeni napredak u tehnologiji omogućio je uvođenje alternativnog rješenja za panele od pjene korištenjem PET-a, što je skraćenica od polietilen tereftalata, vrste plastike koja se posebno koristi za izradu boca. Korištenjem ovog materijala, koji se može dobiti iz recikliranih boca, dobivate ekološki prihvatljivo rješenje sigurnije i zdravije od obične pjene.

Reciklirani PET koji je poboljšan za visokoučinkovitu akustičnu apsorpciju rezultira akustičnim panelima funkcionalnim koliko i održivima. Nedavni razvoj u VMT (Virtual Material Technology) uveo je inovativnu tehnologiju bojenja za PET, omogućujući reprodukciju različitih boja ili simulaciju betona, mramora, drva i drugih materijala, odbacujući korištenje presvlaka od tkanine.

 

Drvo, difuzori i stropni tretman

Drveni paneli su dekorativnija opcija za kućnu upotrebu. Izrađeni su od raznih vrsta drva i mogu se dizajnirati tako da odgovaraju dekoru prostorije.

Difuzorski paneli dizajnirani su za raspršivanje zvučnih valova i stvaraju prirodniji zvuk. Često se koriste u velikim prostorijama poput dnevnih soba, kućnih kina i soba za slušanje glazbe.

Za tretman stropa, akustični stropni viseći elementi kao što su akustični oblaci ili pregrade često se koriste u područjima gdje je kontrola zvuka važna, kao što je kućno kino ili soba za slušanje glazbe.

 

Kako mogu imati dom s dobrim akustičnim karakteristikama?

Postizanje dobrih akustičnih svojstava u domu zahtijeva pažljivo planiranje i razmatranje nekoliko ključnih čimbenika. Među tim čimbenicima je i dizajn prostorija. Kako biste optimizirali kvalitetu zvuka, razmislite o postavljanju namještaja, vrata i prozora u cilju minimiziranja refleksije zvuka i stvaranja ravnomjerne distribucije zvuka u cijelom prostoru.

 

Ponovno razmještanje namještaja

Možete promijeniti položaj namještaja, što može pomoći u razbijanju zvučnih valova i smanjenju odjeka. Postavljanje namještaja kao što su police za knjige ili ormari uz zidove je način da se apsorbiraju zvučni valovi.

Dodavanje mekog namještaja poput zavjesa, tepiha i tapeciranog namještaja može pomoći u apsorpciji zvučnih valova i smanjiti odjek. Isto se može učiniti s biljkama, koje mogu pomoći u apsorpciji zvučnih valova i poboljšati akustičnost prostorije.

Korištenje zavjesa ili sjenila može pomoći u smanjenju količine zvuka koji ulazi u prostoriju izvana, kao i pomoći u apsorpciji zvučnih valova koji se odbijaju od tvrdih površina.

Trebali biste također provjeriti izvore buke u sobi. Isključivanje elektroničkih uređaja može pomoći u smanjenju količine zvuka koji se odbija od tvrdih površina i stvara odjeke.

 

Koristite materijale koji upijaju zvuk

Tvrde površine u zidovima i podu, kao što su beton, staklo i tvrdo drvo, mogu stvoriti odjeke i druge akustične probleme. Razmislite o korištenju materijala koji apsorbiraju zvuk, poput tepiha, prostirki, zavjesa ili akustičnih panela, kako biste smanjili neželjenu buku i poboljšali kvalitetu zvuka.

 

Domovi s visokim stropovima

Visoki strop može stvoriti osjećaj otvorenosti i prozračnosti u prostoriji, ali također može uzrokovati odjek zvuka i jeku. U tim situacijama, možda ćete morati razmotriti korištenje akustičnih ploča, panela ili visećih oblaka ili pregrada za apsorpciju zvuka i poboljšanje akustike.

 

Zvučno izoliranje doma

Ako želite spriječiti širenje zvuka između prostorija ili izvan kuće, zvučna izolacija je ključna. To se može postići upotrebom izolacije, teških zavjesa i zaštitnih traka na vratima i prozorima.

Slijedeći ove savjete, možete stvoriti dom s dobrim akustičnim svojstvima, koji će vam pružiti ugodno zvučno okruženje.

 

Rješenja za stambene prostore

Često se obitelji žale na stalnu buku njihove djece koja viču i skaču po cijelom domu, posebno u velikim kućama.

Akustična rješenja mogu pomoći u smanjenju te pozadinske buke, bez promjene rasporeda prostorija, dodajući vizualno privlačne elemente unutarnjeg dizajna.

Sljedeći izbor akustičnih panela i oblaka može vam poslužiti u pronalaženju rješenja za kontrolu razine pozadinske buke u stambenom okruženju:

PENRAY 01 Panels

 

PENRAY 01 Tiles

 

PENRAY 02 Tiles

 

Vixagon VMT Mini

 

Flat Panel VMT

 

VicWallpaper VMT

 

VicStrip 

 

PENRAY 01 Cloud

 

Vixagon VMT Collections

 

VicStrip Square 

 

VicStrip Double Square

 

VicStrip Double 240/270x60

 

VicShape 3D

 

 

Kontaktirajte nas